2012

Fatih_YalçınkayaFatih Yalçınkaya

 

22 Nisan 1987 yılında İzmir’de doğdu. Otomobil Sporları hayatına pilot olarak başladı daha sonra co-pilot olarak yarış hayatını sürdürdü. 2008 – 2010 yılları arasında Fiesta Cup’ta aktif olarak yarıştı. Yarışmaya uzun bir süre ara verdikten sonra 2011 ve 2012 yıllarında Burcu Burkut Erenkul’un co-pilotluğu için parkurlara geri döndü. Şuanda, kurucusu olduğu “Rallivideo.com” aracılığıyla spora katkı sağlamaya devam ediyor.

 


 

Buse_YamalıBuse Yamalı

 

1989 yılında İstanbul’da doğdu. Otomobil sporları hayatına 2012 yılında, Burcu Burkut Erenkul’un co-pilotu olarak başladı. 2012 Eskişehir ve İstanbul Rallilerinde start alan Buse işleri nedeniyle kariyerini yarım bırakmak durumunda kaldı.

 

 

 

 


 

burcuburkuterenkul

Nehir Yılmaz

27 Ağustos 1979 yılında Of’da doğdu. Otomobil sporları hayatına, 2002 yılında co-pilot olarak başladı. 2008 yılında Belçika Ulusal Fiesta Cup’ta yarıştı. 2011 Jhal Magsi Desert Challenge’da yarıştı. 2012 Boğaziçi Rallisi’nde Burcu Burkut Erenkul ile birlikte yarıştı. Boğaziçi Rallisi’nde “Bayan Co-Pilotlar ve Sınıf 8 Birincisi” olarak finişe geldi.

Diğer Başarıları

2014 Türkiye Sınıf 4 üçüncüsü ve Türkiye Bayan Co-Pliotlar ikincisi
2013 Türkiye Sınıf 4 ikincisi ve Türkiye Bayan Co-Pliotlar ikincisi
2012 Türkiye Ralli Şampiyonası Bayan Co-Pilot üçüncüsü
2012 Katar Ulusal Şampiyona Co-Pilot ikincisi
2010 İstanbul Mahalli Ralli Bayan Co-Pilot Şampiyonu
2009 Türkiye Historic Ralli Co-Pilot Şampiyonu
2008 İstanbul Mahalli Ralli Grup H birincisi
2007 İstanbul Mahalli Co-Pilot üçüncüsü
2007 Türkiye Ralli Şampiyonası sınıf 2 Co-Pilot üçüncüsü
2006 Türkiye Ralli Şampiyonası Bayan Co-Pilot Şampiyonu
2005 İstanbul Mahalli Ralli Bayan co-pilot Şampiyonu
2003 İstanbul Mahalli Ralli sınıf 3 co-pilot birincisi

 


 

Soner_TamerSoner Tamer

24 Ağustos 1989 yılında doğdu, Antalya’da. Otomobil sporları kariyerine 2008 yılında co-pilot olarak başladı. 2012 yılında Kocaeli Rallisi’nde Burcu Burkut Erenkul ile birlikte yarıştı.

Diğer Başarıları

2013 Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf 9 birinciliği
2010 Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf 2. birinciliği
2010 İstanbul Ralli Kupası Co-pilotlar dördüncülüğü
2010 Grup A ve Sınıf 6 birinciliği
2009 Türkiye Ralli Şampiyonası Sınıf 3 ikinciliği

 

 


 

Erhan_Arıkan

Erhan Arıkan

29 Kasım 1976 yılında doğdu. 2012 yılında, Samsun’da ilk kez düzenlenen Hitit Rallisi’nde Burcu Burkut Erenkul’un co-pilotluğunu yaptı.

 

 

 


 

Başar_YavuzBaşar Yavuz

20 Eylül 1989 yılında doğdu. Otomobil sporlarıyla 2006 yılında izleyici olarak tanıştı. Otomobil sporları hayatına 2008 yılında co-pilot olarak başladı. 2010 yılında Bonus Unifree Parkur Racing takım co-pilotu oldu. 2010 yılından bu yana Engin Kap’ın co-pilotluğunu yapmaktadır. 2012 Yeşil Bursa Rallisi’nde Burcu Burkut Erenkul’a da co-pilotluk yaptı bu yarış sonunda Burcu Burkut Erenkul “Türkiye Sınıf 8 birinciliğinin” sahibi oldu. Başar Yavuz 4 kez üst üste “Türkiye Historic Ralli Co-Pilotlar Şampiyonu” olmayı başarmıştır. Halen Engin Kap co-pilotluğunda yarışmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Burcu

Instagram’da Burcu

Sık Sorulan Sorular


Otomobil Sporları Nedir ?

Uluslararası Otomobil Fedarasyonu (FIA) tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde güvenlik önlemleri alınmış otomobil ve ekipmanlarla, trafiğe kapalı alanlarda, zamana karşı rekabet edilen bir spor dalıdır.

Ralli Nedir ? Türkiye'de Ralli Yarışları Nasıl Olur ?

  • Ralli branşı, Türkiye’de ve Dünya’da en çok takip edilen, en önemli otomobil sporları branşlarından biridir,
  • Bu branşta sporcular Fia tarafından onaylı otomobilleriyle, trafiğe kapalı; toprak, asfalt ya da karlı zeminlerde zamana karşı yarışır. En hızlı etap zamanını elde eden sporcular ödüllendirilir,
  • Türkiye’de sadece asfalt ve toprak yarışlar düzenlenmektedir,
  • Ülkemizde Türkiye Ralli Şampiyonası adı altında 7 yarış gerçekleştirilmektedir, bu şampiyona ulusal şampiyonadır,
  • Ulusal şampiyonanın dışında amatör sporculara destek olunması hedefiyle , Tosfed Ralli Kupası adı altında mahalli yarışlar da düzenlenmektedir.

Ralli Pahalı Bir Spor mu ?

Otomobil sporlarının tümü masraflı bir spordur. Ulusal şampiyonalar, mahalli şampiyonlara göre daha masraflı ve daha pahalıdır. Bir yarışta; lisans ücreti (yıllık), kayıt ücreti (her yarış), otomobil kirası (otomobil kendinizin de olabilir), otomobilin transferi, servis, yakıt, lastik, antrenman otomobili kirası ve yakıt masrafı, konaklama, yeme-içme gibi giderleriniz olmaktadır. Bütçenizi en uygun şekilde organize etmek biraz da sizin elinizde. Bu giderlere bir de ekipman ve olası kaza masraflarını da katmak gerekir.  

Nasıl Ralli Pilotu / Co-Pilotu Olurum?

Ralli pilotu olmak için öncelikle ehliyetinizin olması gerekmektedir, Ehliyeti olan sporcu adaylarının, belirli zamanlarda kulüpler tarafından organize edilen eğitim seminerlerine katılarak sertifika almaları gerekmektedir. Bu eğitimlerin tarihlerini Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) web sitesinden takip edebilirsiniz, Eğitim sertifikasına sahip olan kişiler,  TOSFED'e lisans başvurusunda bulunabilirler,

Pilotlar Para Kazanır mı ?

Ralli sporcuları yarış kazanmaları halinde para ödülü kazanmazlar. Yarış sonunda dereceye giren sporcular, kupa ile ödüllendirilmektedir. Sporcuların maaşları yoktur, takımlardan ya da federasyondan herhangi bir ücret almazlar. Yani sanılanın aksine ralli pilotları para kazanmazlar.