BİYOGRAFİ

Burcu_Burkut_ErenkulBurcu Burkut Erenkul, 6 Şubat 1989 yılında İstanbul‘da doğdu. İlkokul ve Ortaokul öğrenimini 3.Selim İlköğretim Okulu‘nda tamamladıktan sonra lise öğrenimini Kadıköy Kemal Atatürk Anadolu Lisesi‘nde tamamladı. Lisans eğitimini ise yüzde yüz burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi – Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladı.

Burcu_Burkut_Erenkul_Karting7 yaşında, babası Ertuğrul Korkut Erenkul‘un teşvikiyle otomobil sporlarının anaokulu olarak tabir edilen Karting ile tanıştı. Mahalli, Ulusal ve Uluslararası yarışlarda 15 yaşına kadar yarışarak Karting kariyerini sürdüren Burcu, pek çok başarı elde etti.

Uzun süre Karting yaptıktan sonra bir sonraki hedefi otomobille yarışmak oldu. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu‘ndan aldığı özel izinle birlikte, bu kez bir yarış otomobiliyle pistlerde yarışmaya başladı. 2006 yılında, pistlerde yarışan “en genç pilot”unvanını kazandı.

İlk yarış otomobili, en çok yarışmayı hayal ettiği organizasyon olan Volkswagen Polo ydu. 2006 yılında,  organizasyonun son yarışında Castrol sponsoBurcu_Burkut_Erenkul_Polo_Ladiesrluğunda yarışma fırsatını yakaladı. Ve bu yarıştan sonra 2007 sezonunda yarışmak üzere destek sözü aldı. Ancak, Doğuş Otomotiv tarafından organize edilen organizasyon, ekonomik kriz sebebiyle 2007 yılında yapılamadı. O yıl kısıtlı olan imkanlarıyla Fiat Palio otomobiliyle Türkiye Pist Şampiyonası “Amatör 1600” kategorisinde tek bayan pilot olarak sadece bir yarışa katılabildi. 2007 yılında, İstanbul Endurance Cup Organizasyonunda yarışan “Chronos Racing” takımından aldığı teklifle Karting yapmaya devam etti. 2007 yılı aynı zamanda Ralli ile de tanıştığı yıl oldu. Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda, kendisini otomobil sporlarıyla tanıştıran babasının co-pilotluğunu yaptı. Ve Ralli branşına aşık oldu ve bu yarıştan sonra kariyerini Ralli üzerine kurdu.

2008 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın Bozhane yarışında, Ralli’ye hazırlık olması için Fiat Palio ile start aldı. Daha sonra bütün çabasını Ralli yapmak için harcadı.

Burcu_Burkut_Erenkul_İstanbul_RallisiHayatındaki ikinci yarış otomobili Fiat Palio’yu, kendi imkanlarıyla, babasının da büyük desteğiyle Ralliye hazır bir hale getirdi. Arkadaşlarına, yakın çevresine ve tanımadığı yüzlerce kişiye destek aradığını anlattı ve 10TL ‘lik destekler topladı. Oluşturduğu bu bütçeyle Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan İstanbul Rallisi’nde pilot koltuğunda ve Selay Kaya co-pilotluğunda kariyerinin ilk Rallisinin startını aldı.

Burcu_Burkut_Erenkul_İst_Rallisi

Maddi destek verenlerin sponsorluğu karşısında otomobile destekçilerimin fotoğraflarını ve isimlerini koymayı da atlamadı. Kariyerinin ilk rallisinde ilk hedefi, zorlu ralliyi bitirebilmekti. Yaşadığı mekanik problemlere rağmen kariyerinin ilk rallisinde finişe gelmeyi başardı.Burcu_Burkut_Erenkul_Offshore 2008 senesinde, Off-shore branşından yarışmak için aldığı teklifle hayatının bir ilkini daha yaşadı. Finlandiyalı bir pilotla birlikte bu kez denizde, uluslararası 4 yarışta rekabet etti.

2008 yılı sonunda Castrol İstanbul Ralli  Şampiyonası yeniden organize edildi. 1 yıl önce babasıyla yarıştığı şampiyonada bu kez pilot koltuğunda start aldı. 3 yarıştan oluşan şampiyonanın sonunda co-pilotu Selay Kaya ile birlikte İstanbul Bayanlar İkincisi olmayı başardı.

BRK_23812009 yılında, Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda bu kez Ersin Ören ile start aldı. Şampiyonayı kendi sınıfında 4. sırada bitirdi. Bu şampiyonadan sonra bu kez Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışacak desteği bulmak için kolları sıvadı.

DSC_6387jgyytryt2010 yılı Burcu için bir dönüm noktası oldu. Auton A.Ş Genel müdürü Mahmut Yoloğlu büyük bir destek sağlayarak Sonax gibi Dünyaca bilinen bir markayı Burcu’ya emanet etti. Castrol Ford Team Türkiye direktörü Serdar Bostancı’dan da gelen büyük destekle, Burcu yeni bir otomobilin; Ford Fiesta ST‘nin direksiyonuna geçti. Bu destekler sayesinde uzun süredir hayalini kurduğu Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışma fırsatı buldu. İlk yarışı, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Boğaziçi Rallisi’ydi.

Burcu_Burkut_Erenkul-Işık ÜniversitesiBu yarışta start almadan önce Tubitak tarafından organize edilen Formula G yarışında yarışmak üzere Işık Üniversitesi ’nden bir teklif aldı. Bu teklifi kabul ederek “Apollon” takımı için İzmir Pınarbaşı pistinde Güneş enerjili bir otomobil kullanmak üzere start aldı. Yarışı, okul yönetiminin bile şaşırdığı bir sonuçla 4. olarak tamamladı. Bu yarıştan sonra “Apollon” takımına sponsor olan Tissot markasıyla bir anlaşma imzaladı. Boğaziçi Rallisi’nde aldığı “Bayan Pilotlar Birinciliği” ve “Sınıf 3 ikinciliği”, Burcu’ya verilen desteklerin boşuna olmadığının bir göstergesi oldu. 

2010 HİTİT RALLİSİ (21)Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki ikinci yarışını Ceren Ergun co-pilotluğunda Hitit Rallisi ile yaptı. Bu yarışla birlikte Tissot markasının da desteğini almış oldu. Hitit Rallisi sonunda “Bayan Pilotlar ikincisi ve Sınıf 3 üçüncüsü” olmayı başardı. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda bu iki yarıştan aldığı puanlarla Şampiyonayı, “Türkiye Genç Pilotlar üçüncüsü” olarak tamamladı.

Burcu_Burkut_Erenkul_ŞampiyonHer yıl sonunda düzenlenen İstanbul Ralli Şampiyonası bu kez 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ralli Şampiyonası adıyla gerçekleştirildi. Bu şampiyonada Ceren Ergun ile beraber Sonax ve Tissot sponsorluğunda Ford Fiesta ST otomobilleriyle start aldı. 3 yarıştan oluşan şampiyonada aldığı birincilikler sonucunda. 

Bosphorus2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ralli Şampiyonası’nı “Bayan Pilotlar Şampiyonu” ve “Sınıf 3 Birincisi” olarak tamamladı. Böylece “Türkiye’nin en genç pilotu” unvanını, “Şampiyonluk Unvanı Almış En Genç Bayan Ralli Pilotu” ile değiştirmiş oldu. 2011 sezonu Burcu’nun Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki tüm yarışları takip ettiği ilk sezonu oldu. Ford Fiesta ST otomobiliyle Sonax, Tissot, Unifree DutyfreeTechnospray sponsorluğunda Rallivideo desteğiyle bu kez Bonus Unifree Parkur Racing takımında takım pilotu olarak, Ceren Ergun co-pilotluğunda yarışmaya başladı. 7 yarışlık mücadelenin sonunda Burcu kariyerinin ilk sezonunu, “Bayan Pilotlar ikincisi”, “Genç Pilotlar ikincisi” olarak ve “Sınıf 8 üçüncüsü” olarak tamamladı.

burcuburkuterenkul2012 yılında yine Bonus Unifree Parkur Racing takım pilotu olarak Ford Fiesta ST otomobiliyle start aldı. Bu kez, Auton A.Ş’nin distribütörlüğündeki bir diğer marka; Liqui Moly ve diğer destekçileri; Ford Aydoğanlar Otomotiv ve Unifree Dutyfree sponsorluğunda,  Rallivideo ve Best Time Ajans desteğiyle start aldı. Şampiyonayı, eşit otomobillere ve erkek pilotlara karşı tek kadın pilot olarak mücadele ettiği Sınıf 8’de “Türkiye Birincisi” tamamladı. Bayan Pilotlar kategorisinde ise, kendi otomobilinden daha güçlü otomobillere sahip rakiplerine karşı “Türkiye İkincisi” olarak sezonu tamamladı. Burcu 2012 sezonunda, co-pilotu Buse Yamalı‘nın işleri nedeniyle, Fatih Yalçınkaya, Nehir Yılmaz, Erhan Arıkan, Soner Tamer ve Başar Yavuz gibi co-pilotlarla yarıştı.

Burcu_Burkut_Erenkul_Kocaeli_Rallisi2013 yılında, yine Bonus Unifree Parkur Racing takım pilotu olarak, Ford Fiesta ST otomobili ve yeni co-pilotu Şeyma Yağız ile birlikte start aldı. Unifree Dutyfree, Aydoğanlar Otomotiv, Liqui Moly, Sonax sponsorluğunda ve Rallivideo ve Besttime Ajans desteğinde yarışan ikili kısa sürede güzel bir uyum yakaladı. Sezonun bitimine 2 yarış kalana kadar şampiyonayı hem Bayan Pilotlar kategorisinde hem de Sınıf 8 kategorisinde lider durumda sürdürdü. Sezonun son yarışından önceki yarışta yaşadıkları mekanik problem ve  son yarışta yaşadıkları üzücü kaza nedeniyle sezonu hem “Bayan Pilotlar” hem de “Sınıf 8” kategorilerinde “Türkiye İkincisi” olarak tamamladı.

9D0T49842014 yılında Bonus Unifree Parkur Racing takım pilotu olarak, Unifree Dutyfree, Liqui Moly, Aydoğanlar Otomotiv sponsorluğunda, Rallvideo ve Besttime Ajans desteğiyle Ford Fiesta ST otomobiliyle, bu kez Efe Ersoy co-pilotluğunda yarışmaya devam etti. Sezonu Bayan Pilotlar kategorisinde “Türkiye Üçüncüsü” olarak bitirdi.

2015 yılında farklı projelere imza atmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Burcu

Instagram’da Burcu

Sık Sorulan Sorular


Otomobil Sporları Nedir ?

Uluslararası Otomobil Fedarasyonu (FIA) tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde güvenlik önlemleri alınmış otomobil ve ekipmanlarla, trafiğe kapalı alanlarda, zamana karşı rekabet edilen bir spor dalıdır.

Ralli Nedir ? Türkiye'de Ralli Yarışları Nasıl Olur ?

  • Ralli branşı, Türkiye’de ve Dünya’da en çok takip edilen, en önemli otomobil sporları branşlarından biridir,
  • Bu branşta sporcular Fia tarafından onaylı otomobilleriyle, trafiğe kapalı; toprak, asfalt ya da karlı zeminlerde zamana karşı yarışır. En hızlı etap zamanını elde eden sporcular ödüllendirilir,
  • Türkiye’de sadece asfalt ve toprak yarışlar düzenlenmektedir,
  • Ülkemizde Türkiye Ralli Şampiyonası adı altında 7 yarış gerçekleştirilmektedir, bu şampiyona ulusal şampiyonadır,
  • Ulusal şampiyonanın dışında amatör sporculara destek olunması hedefiyle , Tosfed Ralli Kupası adı altında mahalli yarışlar da düzenlenmektedir.

Ralli Pahalı Bir Spor mu ?

Otomobil sporlarının tümü masraflı bir spordur. Ulusal şampiyonalar, mahalli şampiyonlara göre daha masraflı ve daha pahalıdır. Bir yarışta; lisans ücreti (yıllık), kayıt ücreti (her yarış), otomobil kirası (otomobil kendinizin de olabilir), otomobilin transferi, servis, yakıt, lastik, antrenman otomobili kirası ve yakıt masrafı, konaklama, yeme-içme gibi giderleriniz olmaktadır. Bütçenizi en uygun şekilde organize etmek biraz da sizin elinizde. Bu giderlere bir de ekipman ve olası kaza masraflarını da katmak gerekir.  

Nasıl Ralli Pilotu / Co-Pilotu Olurum?

Ralli pilotu olmak için öncelikle ehliyetinizin olması gerekmektedir, Ehliyeti olan sporcu adaylarının, belirli zamanlarda kulüpler tarafından organize edilen eğitim seminerlerine katılarak sertifika almaları gerekmektedir. Bu eğitimlerin tarihlerini Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) web sitesinden takip edebilirsiniz, Eğitim sertifikasına sahip olan kişiler,  TOSFED'e lisans başvurusunda bulunabilirler,

Pilotlar Para Kazanır mı ?

Ralli sporcuları yarış kazanmaları halinde para ödülü kazanmazlar. Yarış sonunda dereceye giren sporcular, kupa ile ödüllendirilmektedir. Sporcuların maaşları yoktur, takımlardan ya da federasyondan herhangi bir ücret almazlar. Yani sanılanın aksine ralli pilotları para kazanmazlar.