MESLEKİ KARİYERİ

istanbul-aydin-universitesi

Burcu Burkut Erenkul, 2013 yılında yüzde yüz burslu okuduğu İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu.

 


haberturk_logoatv-logo

2009 – 2012 yılları arasında Habertürk ve ATV gibi önemli kanalların haber merkezlerinde stajlarını tamamladı.

 


 

Burcu_Burkut_Erenkul_Piston_Programı2010 yılında Show Max kanalında yayınlanan Piston adlı otomobil programında, “Burcu’nun Ralli Günlüğü” isimli köşeyi hazırlayıp sundu.

 

 


 

Burcu_Burkut_Erenkul_Samiye_Morkaya2012 yılında, mesleklerinin ilk kadınlarının konu edildiği “Nisvan Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar” belgeselinde Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçısı, Samiye Morkaya‘yı canlandırdı. Belgesel TRT Belgesel kanalında tam 7 dilde gösterildi.

 

Belgeselin tümünü buradan izleyebilirsiniz,


 

Burcu_Burkut_Erenkul_Sunucu2014 yılında Artı 1 kanalında yayınlanan “Otomobil Kulübü” adlı, otomobil programını sundu.

 

 

 

 

 

Programın tüm bölümlerini buradan izleyebilirsiniz,


 

2015 yılında Renault Türkiye / Clio – İlişki Durumum: Aşık reklam filminde “stunt” (dublör) olarak yer aldı.

Reklamı buradan izleyebilirsiniz,


 

BurcBurkut_Erenkul_TRTSpor2015 yılının Eylül ayından bu yana TRT Spor kanalında “Park Yeri” isimli otomobil programını sunmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Burcu

Instagram’da Burcu

Sık Sorulan Sorular


Otomobil Sporları Nedir ?

Uluslararası Otomobil Fedarasyonu (FIA) tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde güvenlik önlemleri alınmış otomobil ve ekipmanlarla, trafiğe kapalı alanlarda, zamana karşı rekabet edilen bir spor dalıdır.

Ralli Nedir ? Türkiye'de Ralli Yarışları Nasıl Olur ?

  • Ralli branşı, Türkiye’de ve Dünya’da en çok takip edilen, en önemli otomobil sporları branşlarından biridir,
  • Bu branşta sporcular Fia tarafından onaylı otomobilleriyle, trafiğe kapalı; toprak, asfalt ya da karlı zeminlerde zamana karşı yarışır. En hızlı etap zamanını elde eden sporcular ödüllendirilir,
  • Türkiye’de sadece asfalt ve toprak yarışlar düzenlenmektedir,
  • Ülkemizde Türkiye Ralli Şampiyonası adı altında 7 yarış gerçekleştirilmektedir, bu şampiyona ulusal şampiyonadır,
  • Ulusal şampiyonanın dışında amatör sporculara destek olunması hedefiyle , Tosfed Ralli Kupası adı altında mahalli yarışlar da düzenlenmektedir.

Ralli Pahalı Bir Spor mu ?

Otomobil sporlarının tümü masraflı bir spordur. Ulusal şampiyonalar, mahalli şampiyonlara göre daha masraflı ve daha pahalıdır. Bir yarışta; lisans ücreti (yıllık), kayıt ücreti (her yarış), otomobil kirası (otomobil kendinizin de olabilir), otomobilin transferi, servis, yakıt, lastik, antrenman otomobili kirası ve yakıt masrafı, konaklama, yeme-içme gibi giderleriniz olmaktadır. Bütçenizi en uygun şekilde organize etmek biraz da sizin elinizde. Bu giderlere bir de ekipman ve olası kaza masraflarını da katmak gerekir.  

Nasıl Ralli Pilotu / Co-Pilotu Olurum?

Ralli pilotu olmak için öncelikle ehliyetinizin olması gerekmektedir, Ehliyeti olan sporcu adaylarının, belirli zamanlarda kulüpler tarafından organize edilen eğitim seminerlerine katılarak sertifika almaları gerekmektedir. Bu eğitimlerin tarihlerini Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) web sitesinden takip edebilirsiniz, Eğitim sertifikasına sahip olan kişiler,  TOSFED'e lisans başvurusunda bulunabilirler,

Pilotlar Para Kazanır mı ?

Ralli sporcuları yarış kazanmaları halinde para ödülü kazanmazlar. Yarış sonunda dereceye giren sporcular, kupa ile ödüllendirilmektedir. Sporcuların maaşları yoktur, takımlardan ya da federasyondan herhangi bir ücret almazlar. Yani sanılanın aksine ralli pilotları para kazanmazlar.