TAKIM & OTOMOBİL

Bonus Unifree Parkur Racing

 

Parkur Racing2006 yılından bu yana pek çok başarılı pilotu yarıştıran ve sayısız başarıya imza atan Parkur Racing, İstanbul Kağıthane’nde yer alan garajında hizmet vermektedir. 

 

Aynı zamanda ralli otomobilleri hazırlanması, servis hizmetleri, kiralama hizmetleri, yarış okulu, tuning gibi konularda da faaliyet gösteren Parkur Racing, tüm bu hizmetleri bünyesinde toplayan ülkemizdeki tek garajdır. 

 

2009 sezonunu Türkiye Ralli Şampiyonu, Türkiye Historic Rally Şampiyonu ve Türkiye Ralli Takımlar Birincisi olarak tamamlayan Parkur Racing, 2010 sezonunda bir kez daha Türkiye Ralli Takımlar Birincisi olmayı başardı. 

 

2011 ve 2012 sezonlarında Garanti Bonus ana sponsorluğunda, Unifree, Dexter, DMACK, Technospray ve Evans Waterless Coolants desteğinde mücadele eden “Bonus Parkur Racing”, 4 ekiple mücadele etti… 

 

Historic kategorisinde de 2008 yılından 2014’e kadar bireysel olarak tüm şampiyonlukları kazanan takımımız, Türkiye Historic Ralli Şampiyonası  2014 yılında takımlar birinciliğin de elde etti, 2015 Türkiye Historic Ralli Şampiyonasında da liderliğini sürdürmektedir.

 

Ford Fiesta ST

 

Ford_Fiesta_ST

Model: 2006
Motor: 1999 cc Duratec DOHC, 16V
4 Silindir
Tork: 190 NM
165 Beygir
5 ileri / Dog Box


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Burcu

Instagram’da Burcu

Sık Sorulan Sorular


Otomobil Sporları Nedir ?

Uluslararası Otomobil Fedarasyonu (FIA) tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde güvenlik önlemleri alınmış otomobil ve ekipmanlarla, trafiğe kapalı alanlarda, zamana karşı rekabet edilen bir spor dalıdır.

Ralli Nedir ? Türkiye'de Ralli Yarışları Nasıl Olur ?

  • Ralli branşı, Türkiye’de ve Dünya’da en çok takip edilen, en önemli otomobil sporları branşlarından biridir,
  • Bu branşta sporcular Fia tarafından onaylı otomobilleriyle, trafiğe kapalı; toprak, asfalt ya da karlı zeminlerde zamana karşı yarışır. En hızlı etap zamanını elde eden sporcular ödüllendirilir,
  • Türkiye’de sadece asfalt ve toprak yarışlar düzenlenmektedir,
  • Ülkemizde Türkiye Ralli Şampiyonası adı altında 7 yarış gerçekleştirilmektedir, bu şampiyona ulusal şampiyonadır,
  • Ulusal şampiyonanın dışında amatör sporculara destek olunması hedefiyle , Tosfed Ralli Kupası adı altında mahalli yarışlar da düzenlenmektedir.

Ralli Pahalı Bir Spor mu ?

Otomobil sporlarının tümü masraflı bir spordur. Ulusal şampiyonalar, mahalli şampiyonlara göre daha masraflı ve daha pahalıdır. Bir yarışta; lisans ücreti (yıllık), kayıt ücreti (her yarış), otomobil kirası (otomobil kendinizin de olabilir), otomobilin transferi, servis, yakıt, lastik, antrenman otomobili kirası ve yakıt masrafı, konaklama, yeme-içme gibi giderleriniz olmaktadır. Bütçenizi en uygun şekilde organize etmek biraz da sizin elinizde. Bu giderlere bir de ekipman ve olası kaza masraflarını da katmak gerekir.  

Nasıl Ralli Pilotu / Co-Pilotu Olurum?

Ralli pilotu olmak için öncelikle ehliyetinizin olması gerekmektedir, Ehliyeti olan sporcu adaylarının, belirli zamanlarda kulüpler tarafından organize edilen eğitim seminerlerine katılarak sertifika almaları gerekmektedir. Bu eğitimlerin tarihlerini Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun (TOSFED) web sitesinden takip edebilirsiniz, Eğitim sertifikasına sahip olan kişiler,  TOSFED'e lisans başvurusunda bulunabilirler,

Pilotlar Para Kazanır mı ?

Ralli sporcuları yarış kazanmaları halinde para ödülü kazanmazlar. Yarış sonunda dereceye giren sporcular, kupa ile ödüllendirilmektedir. Sporcuların maaşları yoktur, takımlardan ya da federasyondan herhangi bir ücret almazlar. Yani sanılanın aksine ralli pilotları para kazanmazlar.